Posameznike z narcistično osebnostno motnjo ali z narcistično strukturo osebnosti lahko prepoznate po njihovem poveličevanju lastne pomembnosti, globoke potrebe po občudovanju in občutku, da so upravičeni do boljše obravnave kot drugi. Navzven večinoma delujejo zelo samozavestni, vendar pa s svojim grandioznim vedenjem le prikrivajo veliko notranjo nemoč, negotovost in slabo samopodobo. Zaradi globokega notranjega občutka nemoči, čutijo močno potrebo po nadzoru. Naj gre za delovno ali zasebno okolje, v obeh poskušajo nadzirati misli, čustva in dejanja drugih. Nadzor pogosto dosegajo z manipulacijo. Ker nimajo razvite empatije lahko z ljudmi manipulirajo, ne da bi jih ob tem mučili občutki krivde.

Gaslightening

Ena od značilnih manipulativnih tehnik je t.i.“gaslightening”, ki zaenkrat še nima slovenske ustreznice. Gaslighting je angleška skovanka, ki jo lahko razložimo kot obliko zavajanja. Povezana je z igro dramatika Patricka Hamiltona Gas Light iz leta 1938. V 40. letih prejšnjega stoletja sta po njej nastali dve filmski priredbi, ena od njih celo z znamenito igralko Ingrid Bergman. Gre za psihološki triler o zaljubljenem paru, ki se po poroki naseli v Londonu. Kot opazi mlada žena, se v hiši in v njeni bližini začnejo dogajati nenavadne reči: s sten izginjajo slike, pojavljajo se skrivnostne stopinje, plinske svetilke na ulici (ang. gas lights) pa nekdo nenehno zatemnjuje. Mož jo vztrajno prepričuje, da si vse le domišlja. Mlada žena postaja vse bolj izolirana in vse močneje dvomi v svoje psihično zdravje. Teh dvomov jo naposled odreši inšpektor Scotland Yarda, ki razkrinka njega moža kot tatu, ki se skriva pod lažnim imenom.

Kako poteka zavajanje?

Vse od pojava omenjenega filma se izraz gaslighting nanaša na prefinjeno in težko prepoznavno obliko zavajanja, katere namen je v žrtvi zbuditi dvom v resničnost njenih zaznav, čustev in misli. Gre za zavedno ali nezavedno psihično manipulacijo, ki traja daljše obdobje. Nasilnež je lahko človek, ki psihično ponižuje svojega partnerja, nato pa zatrjuje, da tega ni storil. Še tako očitna dejstva zanikuje s frazami: “to se sploh ni zgodilo”, “zdi se, da imaš težave s spominom”, “vse si pomešala”, “narobe si razumela”, “preobčutljiva si”, “meša se ti, jaz nikoli ne bi napravil česa takega”. Podobno lahko manipulira tudi nadrejeni na delovnem mestu ali pa nasilni sošolec, ki si želi podrediti prijatelja. Če žrtev v takšnem odnosu vztraja dlje časa, se njena negotovost vase še pogloblja, od nasilneža pa postaja tudi vse bolj odvisna. V intimnih odnosih si žrtev še posebej težko prizna, da partner ali družinski član z njo manipulira. Z nasilnežem je namreč tesno čustveno povezana, zaradi česar verjame, da ji je ta želi dobro.

Zakaj žrtev verjame manipulatorju?

Manipulator se zaveda, da lahko žrtev ob stiku z drugimi podvomi v njegovo prepričljivost, zato jo poskuša izolirati od njene socialne mreže. Če gre za narcističnega partnerja, jo ta odvrača od odnosov z družino, s prijatelji in sodelavci. Njene bližnje lahko prikazuje v slabi luči ter jo prepričuje, da je ne cenijo dovolj, da niso zaupanja vredni, da z njo manipulirajo ali ji želijo škodovati. Žrtev manipulatorju verjame, saj nima več nikogar, ki bi podprl njen pogled na situacijo. Druga strategija je, da se poskuša njenim bližnjim prikupiti. Prikaže se jim kot dober človek, ki ga skrbi za žrtev, nato pa jim žrtev očrni ali jo prikaže kot psihično labilno. Pri tem je lahko zelo predrzen, saj poskuša zavesti celo žrtvine starše, sorojence ali dobre prijatelje.

Kako prekiniti manipuliranje?

Žrtev, ki je že dlje časa v odnosu z nasilnežem, je navadno tako psihično poškodovana, da bo sama težko prekinila zavajanje. Proces opolnomočenja se sproži, ko žrtev vzpostavi stik z osebo, ki končno verjame njeni zgodbi (v omenjenem filmu takšno osebo simbolno predstavlja inšpektor). Zato je ključno, da v takšni situaciji poišče nekoga, ki ji verjame in jo podpre. To je lahko bližnji, ki je spregledal vedenje nasilneža, ali pa usposobljen strokovnjak, psihoterapevt ali coach, ki ima izkušnje z delom z narcistično motnjo. Če torej menite, da ste žrtev narcistične manipulacije bodisi partnerja, sodelavca, družinskega člana ali prijatelja, poiščite osebo, ki ni v odnosu z nasilnežem, ter z njeno pomočjo okrepite zaupanje vase in vaše doživljanje. Potem bodo stvari lažje in hitreje stekle v pravo smer.